Gymnasiet klar med ny multiforestilling
Mod Uret – to timer du ikke vil gå glip af! Med disse ord præsenteres Ørestad Gymnasiums Multiforestilling 2020. Alle knokler for at være klar til premieren 29. januar.
Siden oktober måned har omkring 65 elever og 4 lærere fra Ørestad Gymnasium været i fuld gang med at sammensætte gymnasiets årlige multiforestilling.
De sidste par år har skolen haft stor succes med at fremstille en montageforestilling, hvilket indebærer, at forestillingen tager afsæt i et overordnet tema og formidler det gennem små sekvenser, der fungerer uafhængigt af hinanden.
Dette års tema er tid – et emne som giver masser af plads til fortolkning. Tid forekommer i hverdagen i flere forskellige størrelser og former. Nogle gange går den alt for hurtigt. Og andre gange går den så langsomt, at det er ulideligt. Hele vores liv er dissekeret i timer, minutter og sekunder; dog er det sjældent, at vi egentlig tænker over, hvad tid betyder for os.
Lærerne og eleverne har sammen arbejdet på fuld knald for at skabe en morsom og tankevækkende forestilling, der består af både dans, musik, skuespil og medieindslag. Det har de gjort ved bl.a. at lave research, improvisere og modtage råd fra en professionel performer. Deres endelige produkt er showstoppende – måske endda tidsstoppende. Tiden er lang for den som venter, så grib øjeblikket og tag hen på Ørestad Gymnasium og se ”Mod Uret”!
Multiforestillingen har premiere onsdag den 29. januar 2020 og spiller også torsdag d. 30. og fredag d. 31. 2020. Billetter til forestillingen koster kun 30 kroner og kan købes i døren.
Forestillingen spiller
Onsdag d. 29. januar 2020 klokken 19:00
Torsdag d. 30. januar 2020 klokken 19:00
Fredag d. 31. januar 2020 klokken 19:00
Caféen åbner klokken 18:30
Billetpris: 30 kr.
- Oprettet den .
- Sidst opdateret den .
- Læst: 2534